Back to top

Építészeti alkotás

Ebben a témakörben elismerésben részesülhet olyan megvalósult alkotás létrehozásában kifejtett építészeti-tervezői tevékenység, ahol a megvalósulásban résztvevő tervező(k) a kivitelezőkkel és megbízókkal történő együttműködésének eredményeként magas minőségével értéket teremt és követendő jó példaként szolgál Magyarország épített környezetének alakításában.

Pályázni kizárólag olyan épülettel, táj- és szabadtér-építészeti alkotással, belsőépítészeti alkotással, valamint építészeti installációval lehet, amely minden tekintetben szabályos körülmények között valósult meg, a beadási határidőhöz képest legalább egy éve átadásra került, azóta folyamatosan használatban van, továbbá a tulajdonos, üzemeltető biztosítja a szakmai bíráló bizottság tagjai számára annak személyes megtekinthetőségét.


Frikker Zsolt - Bődi Imre (Studio Fragment)

Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karának új oktatási épülete, Szentkirályi utca 12.

A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kara – tereinek bővítése céljából országos, nyílt, titkos építészeti tervpályázatot írt ki az 1900-as évek elejéről származó, Hültl Dezső által tervezett, műemléki védettségű oktatási épület bővítésére, amit a Bődi Imre és Frikker Zsolt vezette Studio Fragment Kft. által készített pályamű nyert el.

A miskolci és debreceni származású építészek harmonikus együttműködését mi sem jelzi jobban, mint a korábbi elismerések sora, köztük a 2021. évi Molnár Péter-, illetve a 2023. évi Vedres György-díj elnyerése.

A díjnyertes épületszárny kapcsán megvalósult koncepció alapgondolata a meglévő épületegyüttes „klasszikus” befejezése, az igazi itáliai reneszánszban gyökerező „palazzo urbano” létrehozása, amelyben a belső homlokzat - udvar-kert egysége jelenik meg kortárs módon. A sikeresen megvalósult terv a meglévő épülettel való párbeszéden alapul, és abból alakul ki. Az új oktatási épület utcai homlokzata rokonítható a Palotanegyed homlokzataival, ugyanakkor kortárs módon továbbírja azokat. Mind az utcai, mind az udvari homlokzaton a homlokzati rend egy absztrakció, amely követi az épület saját szerkezeti rendszerét és finoman reagál a meglévő épület sémájára.

A bővítés végeredményben a meglévővel folyamatos párbeszédben értelmezi újra a berögzült évszázados térstruktúrát a változó térhasználati igények mentén, ezáltal új, alternatív tanulási, kutatói és kommunikációs felületeket teremtve használójának, az egyetem közösségének.

Letöltés

Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karának új oktatási épülete, Szentkirályi utca 12.


Dr. Habil Getto Tamás - Sztranyák Gergely DLA

Az új Pécsi Vásárcsarnok épülete

Dr. Habil Getto Tamás
Többgenerációs dél-dunántúli kőműves mester család leszármazottja. Szakmai fejlődését egész gyermekkorától kezdve édesapja, Getto József Ybl- díjas építész mesteri közreműködése alapvetően meghatározza a mai napig. A kulturális életben is jelentős szerepet vállal. Számos építészeti írása jelent meg szakfolyóiratokban, megnyitóbeszédeket írt építészeti és képzőművészeti kiállításokra. 35 éves munkásságában az építészeti, belsőépítészeti és az oktatási tevékenység szétválaszthatatlanul összeforr. Irodájában, az 1991-ben alapított Gettoplan stúdióban az elmúlt 33 évben fiatal építészek generációi kaptak munkát, elsajátítva az építészeti tervezés gyakorlatát.

Sztranyák Gergely DLA
Munkatársaival - Sztranyák Veronikával és Ocskó Szimonettával építészeti, belsőépítészeti és művészeti projektek tervezésével foglalkozik. Törekszik a beruházásokat az első gondolattól az átadásig követni, ügyelve a beruházás szereplőivel a harmonikus együttműködésre és a kiemelkedő építészeti minőség létrehozására.

Az új Pécsi Vásárcsarnok épülete
Az építészek Pécs összetett történeti magjában keresték az új vásárcsarnok funkcionalitáson túlmutató építészeti tartalmának kifejezési módját. A megépült csarnok kívülről és belülről is a fenntarthatóság gondolata mentén szerveződött a meglévő épület felhasználásával és funkciójának érzékeny újragondolásával.
Raffaelo Santi: Az athéni iskola festménye a vásárcsarnok tervezése során igazodási pontként szolgált, amelynek következménye az egyszerű, térileg mégis összetett tartószerkezet kontrasztba állítása a dinamikus, színes élettel, amely a csarnok padozatán zajlik.

Letöltés

Az új Pécsi Vásárcsarnok épülete


Müllner Péter – Major Zoltán (Partizan Architecture)

A cserépváraljai Munkás Szent József Templom felújítása

Major Zoltán és Müllner Péter mindketten egyetemi tanársegédek a Debreceni Egyetem Műszaki Karának Építészmérnöki Tanszékén. A 2014-ben alapították budapesti irodájukat, a Partizan Architecture-t. Egyszerű, nem szokványos térbeli beavatkozásokat terveznek és építenek, amelyek célja az emberi környezet mindennapi használhatóságának váratlan értékeinek kiterjesztése és fejlesztése. Projektjeik előkészítése során kritikusan vizsgálják az épített környezettel kapcsolatos szokásokat és konvenciókat, hogy megkérdőjelezzék, újraírják az ember és környezete közti kapcsolatot. A tervezést kísérletezési stratégiaként használják – folyamatosan keresve a létrehozott terek felhasználásának új módjait. Projektjeik a mindennapi élet különböző helyzeteiben aktívan megélt élményt nyújtanak a felhasználóknak. Hiszik, hogy az emberek tevékenységükkel teret hoznak létre, és az építészek a lehetőségeket bővítő eszközökkel hatalmazzák fel őket. Megvalósult munkáik között a családi házak tervezésén túl megtalálható például a budapesti Jézus Szíve Jezsuita Templomban elhelyezett baba-mama szoba vagy a Flow Hostel közösségi szálláshely.

Kontextusra érzékeny építészetük a cserépváraljai Munkás Szent József Templom felújítása során is előtérbe került. Nézetük szerint a tervezés folyamata során az építész mindinkább kivonja saját magát, saját preferenciáit a munkából és azt külső szempontokkal helyettesít. Ha valaki ma belép a cserépváraljai templomba, csaknem ugyanaz a látvány fogadja, mint a felszentelést követő években. A bekerült új elemek tartózkodóak, de nem neutrálisak: a meglévőhöz illeszkednek. A kortárs alkotói teljesítmény itt a jelen-nem-létben mutatkozik meg.

A két tervező minden felmerülő kérdésnél az eredeti építészi választ tartotta elsődlegesnek, és azt csak akkor írta felül, ha ez elkerülhetetlenül szükségesnek mutatkozott. Ezek az apró beavatkozások az eredetivel teljes összhangban, de attól finoman elkülönülve jelennek meg. Beavatkozásaik segítik felerősíteni az épület bőségesen meglévő értékeit és identitását. Példaszerű a meglévő épülettel való bánásmód – a gondosan mérlegelt elvétel, az újrarendezés, a folytatás.

Letöltés

A cserépváraljai Munkás Szent József Templom