Ebben a témakörben elismerésben részesülhet valamely jeles építészeti alkotás létrehozásában kifejtett építészeti-tervezői tevékenység, ahol a megvalósításban résztvevő tervező(k), kivitelezőkkel és megbízókkal történő együttműködés eredményeként magas minőségű értéket teremtett, amely követendő jó példaként szolgál Magyarország épített környezetének alakításában.
Pályázni kizárólag olyan épülettel, építészeti, táj- és kertépítészeti alkotással, belsőépítészeti alkotással, építészeti installációval lehet, amely minden tekintetben szabályos körülmények között valósult meg, a beadási határidőhöz képest legalább egy éve átadásra került, és azóta folyamatosan használatban van, továbbá a tulajdonos, üzemeltető biztosítja a zsűri tagjai számára annak személyes megtekintését.
4 PLUSZ ÉPÍTÉSZ STÚDIÓ KORLÁTOLT FELELŐSSÉGŰ TÁRSASÁG
ÚJPESTI EGEK KIRÁLYNÉJA FŐPLÉBÁNIA, BUDAPEST
Az Újpest főterén álló, közel másfél évszázados, klasszikus építészeti értékeket hordozó eklektikus épület sorsa és revitalizációja példamutató. Mintaszerű az Önkormányzat stratégiai szemlélete: az ingatlanhasznosítás és városi térmegújítás, mellyel helyet biztosított a Szent István téren az Egek királynéja Főplébániának. Elismerésre méltó tett mind az építtető, mind a kivitelező, mind pedig a tervező részéről, mert csak jó és teremtő együttműködés képes ilyen színvonalú épület és környezet létrehozására.
Az U alakú épület megújítása a hagyomány és innováció, a nemzeti érték és korszerű technológia, valamint a környezet és ház jól súlyozott egymásba olvadásának, előremutató kezelésének, az értékek egymásra épülő rendszerének tömör példája. Az alkotó alázattal megformált eredeti épületrész jól szervezett rendszere, a kereszt szárnyként kapcsolódó új gyülekezeti-közösségi tér, a belső és hátsó udvar viszonya, a növényzet, a land-art elemek, a tengelyben lévő hársfa olyan miliőt eredményezett, melynek hangulata egyedi, egyértelmű és kisugárzással bír. Az emeleti nagyterem azsúrozott, népművészeti jelnagyítással megformált szálcement árnyékoló szerkezete a látványon túl mai megfogalmazású, mély többlettartalmat hordoz. Az épített értékek megújításával, a korszerűen megfogalmazott bővítés összhangjával új minőség jött létre, az építészeti szemlélet, magatartás és együttműködés a múltból eredő megújulás követendő példája.
CSONTOS GYÖRGYI DLA
A rehabilitált barnamezős terület Ózd belvárosában található, ahol 2010-ben, az eredeti tervek szerint egy EU-s pályázatokból finanszírozott öko-kulturális fejlesztés kezdődött. A gondos, mindig a meglévő adottságokból kiinduló, azok elemeit újrahasznosítani akaró tervezési alapkoncepcióból egy izgalmas, korszerű építmény-együttes jött létre. Az egyes design-elemek a kulturális értékek megőrzése, a gazdaságosság, a hely sajátossága és a környezettudatosság figyelembe vételével születtek.
A hajdanvolt gyárépület nem egyszerűen átépült kulturális létesítménnyé, itt valami átszellemült. Maradt ózdi, maradt gyár, de lett otthon, lett kultúra háza, lett magas szintű építészet. A soha nem pótolható különös términőség, a csarnok pedig ott lakhat az ózdiak emlékezetében.
FÜZES ANDRÁS
Tokaj főterétől száz méterre, a város főutcáján állt a Három Rózsa fogadó, melyből századunkra csak az utcai szárny egy része maradt megtartható állapotban. Ezt a régi épületrészt körbeépítve készült el az új kisvárosi zártsorú sarokház, mely a földszinten kávézó, kávépörkölő, valamint egy lakás, az emeleten pedig egy rendezvényterem és még egy lakás számára biztosít helyet.
A tervező a funkcionális egységek logikus elrendezésével megteremtette a tömeg- és homlokzatformálás ideális alapját. Az eredeti épületet megjelenésében is főutcai kávézóvá alakította, s annak karakteréből kiindulva az új épületrészek építészeti elemeit, homlokzati részleteit szabadon formálva, mégis egy harmonikus rendbe igazítva hozta létre a házat. A stílusában elkülönülő új épületrészek helyett itt a történeti és a kortárs építészet egymásra épüléséről, a múlt és a jelen kézen fogva együttdolgozásáról van szó. Példamutató a jó arányú, részletgazdag, nagyon új gondolatokat megjelenítő, a kisvárosi hagyományos karakterbe mégis szervesen illeszkedő épület létrejötte.
Az építészeti gondolaton túl a házat még különlegesebbé a tervező saját „secco” falfestményei, a kávézó általa tervezett bútorai, valamint az egyedileg pörkölt kávé ízvilága teszik.
GELESZ ÉS LENZSÉR ÉPÍTÉSZETI, MÉRNÖKI ÉS SZOLGÁLTATÓ KORLÁTOLT FELELŐSSÉGŰ TÁRSASÁG
EIFFEL PALACE IRODAHÁZ, BUDAPEST
Budapest kiemelt pontján, a belvárosban, egy három utca által határolt területen, a nagyhírű Korb-Giergl építészpáros tervei alapján 1994-ben épült fel a Pesti Hírlap kiadó-, nyomda- és lakóépülete. A ház a II. világháború alatt súlyos károkat szenvedett, majd a szocializmus éveiben architektúrájától megfosztva, jellegtelen szürke torzóként állt a Bajcsy-Zsilinszky út sarkán. A védett kerületi és fővárosi épület hányatott sorsa 2011 elején vett fordulatot, amikor helyére az új tulajdonosok – a tervezők szakvéleménye alapján - irodaház építését határozták el.
Elismerésre méltó, ahogyan az együttműködő partnerek az építtetés során a legnagyobb teremtő alázattal viszonyultak az épülethez, megtartva belőle azt, ami a ház vagy a környezet számára érték, és fejlesztve, átalakítva mindazt, amit a mai kor igénye szerint szükséges volt. Mindezt úgy, hogy a lehető legtöbb hasznosítható terület létesüljön a telken, de megmaradjon az egyedülálló öntöttvas, ma ártiummá emelkedett gang szerkezete, hangulata. Az egyedülálló gondossággal végzett épületrestaurátori munka, a határozott tervezői döntések, a tervtanácsok segítő konzultatív szemlélete és a befektetői bizalom jól használható, méltán elismert épületet eredményezett, melyet számos építészeti, ingatlanfejlesztési díjjal jutalmaztak az elmúlt években.
Kiemelésre érdemes a létesítésben résztvevők együttműködése, a szakmai magatartás, a professzionális tervezés és megvalósítás, az értékeken nyugvó innováció és az, hogy mindez az ingatlanpiacon is eredményre vezet. Ez a magatartás hatja át az Eiffel Palace épületét, mely megajándékozza a város polgárait a múlt feltámadásával és az arra épülő, a mai kort is tükröző jövő víziójával. A megvalósult projekt üzenete továbbá az is, hogy a „szabad-e megtartani a múltat ma”, „díszlet-e a régi homlokzat, ha új van mögötte” típusú intellektuális kérdésekre nem az ideológia és a dogmák területén, hanem tehetséggel átitatott gondolatok és értékteremtő tettek színterén adható meg a válasz.
KISTELEGDI 2008 ÉPÍTÉSZ-TERVEZŐ KORLÁTOLT FELELŐSSÉGŰ TÁRSASÁG
HAZÁNK ELSŐ PLUSZENERGIÁS ÜZEME, KOMLÓ
A bemutatott projekt egy főként műanyag autóipari alkatrészek fejlesztésével és gyártásával foglalkozó családi vállalkozás gyárépülete, mely Komló külterületén épült. A tervezési módszer, melyet e projekt folyamán dolgoztak ki, egyedülálló, további épületek számára is tanulságos és alkalmazható lehet.
A pályázatra beérkezett tervek között ez a terv minden szempontból kitűnt. Egyértelműen kapcsolható az ötvenes-hatvanas-hetvenes évek „iparterves” építészetéhez. Esztétikája nemcsak átvitt értelemben azonos az Inotai Erőmű hűtőtornyos épületegyüttesével. Különlegessége, hogy a ház üzenete, poétikája nem formai fogantatású, hanem valami — a létét előhívó — szükségszerűség okán született.
A mai magyar építészet tétova, sokszor önkényes formákkal, a régi időket megidéző, hiteltelen motívumokkal operáló világában ez a ház figyelemre méltó kísérlet. Bizonyíték arra, hogy egy tágasabb spektrumú, nem kizárólagosan építészeti szempontokat figyelembevevő szemlélet milyen pozitív, előremutató eredménnyel jár.
SALAMIN MIKLÓS
A több mint száz éves Szerencsi Cukorgyár a 2000-es években szűnt meg, épületeit valamely érthetetlen uniós előírás miatt bontották le. A megmaradt három régi csarnokból az egyik a volt Cukorraktár épülete, mely 2014-re már szinte az enyészeté lett. Ekkor határozta el a város, hogy pályázati forrásból kerékpáros központot és helytörténeti múzeumot hoz létre benne, nagyrészt azért, hogy megmentsék magát az épületet.
A felújított raktárépület mutatja a tervező érzékenységét, együtt lélegzését az ipari jellegű házzal. A tervezés során minden meglévő értéket megtartott, sőt megerősített, helyzetbe hozott. Eredeti állapotában helyreállítva láthatjuk az épület tömegét, belső tereit, látványos tetőszerkezetét, a tégla szegmensíves nyílások rendszerét, a volt vasrácsokat az ablakokon, a fa palló mennyezetet, és egyéb gyönyörűségeket. Sőt, többet mutat a régi értékekből, mint ami korábban látható volt: a falakról eltávolított vakolat alól előtűnik a falazás egyedisége, a kő-tégla falfelület történetmesélése, az egykori kőműves mesterek tudásának lenyomata.
Az épület használatához szükséges mai elemek pedig igazodnak az ipari karakterhez, megformálásukkal erősítik a ház lenyűgöző összhatását. Az acélszerkezetű bejárati tornác, a vasbeton belső lépcső, az acél lift-doboz, a csiszolt betonpadló, a fekvő ereszcsatorna, és a többi új építészeti elem mintha mindig is az épület részei lettek volna, de egyben sugárzik róluk a friss gondolkodás is.
A magas színvonalú építészeti eredményhez az is kellett, hogy a tervező az építkezés során hetente a helyszínen legyen és segítse, bíztassa a mestereket, a művezetőt és az építésvezetőt a legszebb ház létrehozására. És kellett hozzá egy olyan helyi kivitelező cég, amely el tud végezni egy ilyen felújítást, és akár büszkeségből is, a saját városában a legjobb tudását akarja adni az épület megújulásához.