Back to top

Építészeti alkotás

Ebben a témakörben elismerésben részesülhet olyan megvalósult alkotás létrehozásában kifejtett építészeti-tervezői tevékenység, ahol a megvalósulásban résztvevő tervező(k) a kivitelezőkkel és megbízókkal történő együttműködésének eredményeként magas minőségével értéket teremt és követendő jó példaként szolgál Magyarország épített környezetének alakításában.

Pályázni kizárólag olyan épülettel, táj- és szabadtér-építészeti alkotással, belsőépítészeti alkotással, valamint építészeti installációval lehet, amely minden tekintetben szabályos körülmények között valósult meg, a beadási határidőhöz képest legalább egy éve átadásra került, azóta folyamatosan használatban van, továbbá a tulajdonos, üzemeltető biztosítja a szakmai bíráló bizottság tagjai számára annak személyes megtekinthetőségét.
 


FURU XÉNIA, GUTTMANN SZABOLCS ISTVÁN,
WAGNER PÉTER DLA

PÜSPÖKI HÁZ, KOLOZSVÁR

Kolozsvár belvárosában a XV. század óta álló unitárius püspöki ház felújításával nem csak az unitárius egyház bölcsője, hanem egy értékes, de méltánytalan állapotba került műemlék született újjá. A méltó módon helyreállított épülettel nem csak Kolozsvár lett gazdagabb, hanem a nagyközönség is, hiszen a vallásszabadság háza három szinten, közösségi terekkel, múzeummal, konferencia termekkel várja a látogatókat és a kutatókat. A tervezők rendkívül alapos és példaértékű kutatómunkát végeztek, így az épület közel 500 éves szerkezetei, építőelemei és részletei gondosan megóvásra kerültek és feltárt helyükön újra láthatók. A történeti anyagok használata mellett az újonnan beépített részletek és anyagok is átgondoltak, az épület történetéhez és szellemiségéhez illeszkednek. Az unitárius egyház gazdag képzőművészeti gyűjteménye is itt kapott helyet, csakúgy, mint a híres unitáriusok arcképei. Különösen szép gondolat a konferenciatermekben megjelenő magyarországi és erdélyi templomok pasztell sorozata.  Összességében Erdély és Kolozsvár is egy ritka, egyedülálló épülete kapott esélyt újabb évszázadokra.

Letöltés


MÁNYI ISTVÁN, MÁNYI DÁNIEL, GERGELY LÁSZLÓ,
KARDOS GÁBOR, NÉMETH KRISZTINA

SZÉPMŰVÉSZETI MÚZEUM REKONSTRUKCIÓJA, BUDAPEST

A Szépművészeti Múzeum, Schickedanz Albert alkotómunkásságának fő műve világviszonylatban is egyedülálló alkotás. Ez az épület több mint műalkotások befogadó helye, hiszen nagy stíluskorszakokat megörökítő építészeti múzeum is, melyből történelmünk sajátos erői miatt Magyarország polgárai eddig keveset láthattak. A több évtizedes értékmentő munka a méltánytalan állapotban lévő terek rekonstrukciójával, a múzeum XXI. századi szemléletnek és követelményeknek megfelelő átalakításával, funkcióbővítésével napjainkban teljesedett ki.
A dr. Baán László miniszteri biztos által felügyelt Liget Budapest projekt részeként újjászületett múzeumban az értékmentés, megújítás és a kortárs bővítmények összhangja alkotja a művészet befogadó katedrálisát. A tervezők és a több éves munkában résztvevő többi szakember kitartó, felkészült értékmentő és értékteremtő erőfeszítéseinek eredményeképpen példaértékű, a múlt értékeit a mában bemutató épület jött létre.

Letöltés


TERDIK BÁLINT

DUNA IPOLY TANUSZODA, SZOB

A szobi Duna-Ipoly tanuszoda a 2014-ben elindított Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztési Program keretében valósult meg 24 másik létesítménnyel együtt. A programban épülő tanuszodák és tornatermek részletesen kidolgozott mintatervek alapján, de a helyi épített és természeti értékekhez igazodva, egyedi arculattal valósultak meg. Ez a tervezési konstrukció egyrészről a kivitelezést, a beruházás szervezést, ellenőrzést segítette azonos műszaki megoldásaival, leszűrhető és átadható tapasztalataival, másrészről az építész alkotóereje, az érintettekkel való példaadó közreműködése és a kivitelezési folyamatban való részvétele a helyi identitást erősítő, időtálló művet eredményezett. A Duna partra telepített épület megtartotta mintatervi értékeit, az ártér indokolta kényszerű kiemelés miatt még fokozva is azokat, egyben igazodva a Dunakanyar páratlan természeti környezetéhez is. A tervező hozzáállása – mely több, a programban megvalósult épületnél nyomon követhető – példaként szolgál a mintatervek alapján épülő épületek adaptálására és a helyi kulturális és építészeti értékek kortárs megjelenítésére.

Letöltés


KATONA ANDRÁS, RIEDEL MIKLÓS MÁRTON ÉS GYULAI ATTILA

TELEKI-TISZA KASTÉLY, NAGYKOVÁCSI

Nagykovácsiban 2016 és 2018 között zajlottak felújítási munkálatok azzal a céllal, hogy a Teleki-Tisza kastély és annak környezete visszanyerje történelmi, 1885 körüli állapotoknak megfelelő pompáját és mindenben megfeleljen korunk elvárásának is. A rekonstrukció során a tervezők törekedtek az eredeti térstruktúra helyreállítására és ezzel egy használható és fenntartható épületegyüttest hoztak létre a legtöbb érték megtartásával és újak teremtésével. A felújítási koncepció kialakításánál a tervezői csapat maximálisan figyelembe vette a műemlék egyedi és komplex értékeit valamint az épületegyüttesben rejlő lehetőségeket is. A kastély és kiszolgáló épületeinek együttese a kortárs építészeti és szabadtér építészeti megoldásoknak köszönhetően kiszabadult korábbi évszázados elzártságából, ezáltal a rekonstrukció jelentősen gazdagította Nagykovácsi településképét és épített örökségét. Az anyaghasználat, a belső terek letisztultsága, elegáns megformálása összhangban van az épülettel. Az új követelményeknek megfelelő, de a múlt értékeit megtartó reprezentatív közösségi tér jött itt létre, melynek méltó része és egyben kiemelkedő ékessége a megújult és mai napig egybefüggő zöldfelületként fennmaradt kastélypark is.

Letöltés


FERNEZELYI, BASA IRODA ÉPÍTÉSZ KORLÁTOLT FELELŐSSÉGŰ TÁRSASÁG

MLD46 LAKÓHÁZ, BUDAPEST

A Fernezelyi, Basa Iroda Építész Korlátolt Felelősségű Társaság a hegyvidéki Melinda úton megvalósult háromlakásos épületegyüttese egy olyan teraszház, melyben – a szerkezeti összekapcsolódás ellenére – kellő szeparációval rendelkezve, minden lakóegység számára biztosított az önálló kertkapcsolat és az egyedülálló panoráma. Az épület formavilága erőteljesen szobrászati jellegű, mely a homogén süttői mészkő és az üvegfelületek dialógusára épül. Az intenzív geometrikusság jó érzékű ritmikával párosul, melyben az épületrészek nem elkülönülve vannak jelen, hanem egyetlen homogén, monolitikus egységgé állnak össze. Mintha egy hegyről legördülő szikla darabjaira esne szét és állna össze architektúrává. A természet valódi átlényegülését láthatjuk ebben a folyamatban, mely az épített környezetet a hegy részévé teszi. Az építésztervezők munkája nem csupán az együttélés-különélés jó arányainak építészeti hátterét teremti meg, hanem egyúttal arra is rámutat, hogy a természet és az épített környezet kettőssége hogyan hozható egymással szorosabb kapcsolatba.

Letöltés


GUTOWSKI ROBERT, RÉVAI ATTILA, KÖVÉR ISTVÁN ÉS
BOCZKÓ ÁKOS

SZENT II. JÁNOS PÁL PÁPA TEMPLOM, PÁTY

A tervezők a két, egy pontban érintkező ovális összhatására épülő alaprajzi formával olyan védett udvart és templom-plébánia-közösségi terek együttesét hozták létre Pátyon, a Szent II. János Pál Pápa templom elgondolásával, mely szinte kistelepülésként, kerített várként jelenik meg a környező lakóházak között. A lejtős területen lekerített nagy, vízszintes külső és belső tér a külvilágtól való elválást, a közösségteremtést erősíti, a széles megnyitások a kert és az utca felé viszont a befogadást tükrözik. A tömegek, a falfelületek és a belső terek lágy, izgalmas formálása egyedi, mégis logikusan érthető, egyben elmélkedő atmoszférát teremtenek. A templomtérben az okosan átgondolt dupla falszerkezet között sok szükséges kisebb teret helyeztek el: lépcsőt, gyóntatófülkéket, kápolnákat. A boltozatot imitáló beton kupolahéj fehér felületével, a benne lévő fényfülkékkel, mélyedésekkel izgalmas, szférikus érzeteket kelt. Az építészeti részletek, és a téglaburkolat kiosztása kidolgozott, a bútorok nemesen egyszerűek. A létrejött templom egységes, erős kompozíció, az Istennel való találkozás lehetőségének igaz helye.

Letöltés


POTTYONDY PÉTER ÉS POTTYONDY BENCE

DIŐSGYŐRI STADION

A megépült stadionok sorában a diósgyőri stadion látványa rendhagyó. A Bükk lábánál, ahol a sík hegynek ütközik, ott találkozik az épület túlnyújtott tetejének ”légiessége” a ferde beton támpillérek tektonikus ”erejének” kifejeződésével. A szerkesztési elv a stadion léptékében kehelyszerű tömeget eredményez, melynek megjelenését az épület elegáns, könnyűfém ”palástja” valódi ikonikus jellé változtatja. A stadion nemzetközi szakmai zsűri szavazatai alapján elnyerte 2018-ban az év stadionja címet.

Letöltés